חמש החרטות

המאמר הפעם מוקדש לסיפור קצר שכולנו יכולים ללמוד ממנו על הדרך שבה אנו בוחרים לחיות את חיינו. לפני מספר שנים, אחות אוסטרלית בשם ברוני וור, טיפלה בחולים סופניים במהלך השבועות האחרונים של חייהם. ברוני החליטה לשוחח עם החולים ולתעד את דבריהם. לדבריה, חולים על ערש דווי מצליחים להתבונן על חייהם בצלילות רבה. ברוני שאלה את החולים שאלה אחת: "אילו הייתה לך הזדמנות, מה היית עושה אחרת?" והיא הבחינה בכך שמרבית החולים מתחרטים על אותם הדברים. אלו הן 5 החרטות השכיחות ביותר כפי שברוני תיעדה.

1. הלוואי והיה לי את האומץ להיות נאמן לעצמי, ולא לציפיות של אחרים ממני זו החרטה הנפוצה ביותר. כשאנשים מבינים שחייהם עומדים להסתיים וסוקרים את חייהם לאחור, קל להם לראות כמה חלומות הם לא מימשו. רובם לא חתרו להגשים אפילו חצי מהחלומות שלהם, והם נאלצים למות כשהם מבינים שהסיבה לכך היא ההחלטות שהם קיבלו או לא קיבלו. רבים אינם מבינים איזה חופש נותנת לנו הבריאות, וכשהם מבינים זה כבר מאוחר מדי. ואני מוסיף –  זכרו, לא צריך להיות חולים כדי להעריך את היותנו בריאים.

2. הלוואי ולא הייתי עובד כל כך קשה האמירה הזו הגיעה מכל אחד מהגברים בהם ברוני טיפלה. הם פספסו את הנעורים של הילדים שלהם ואת זמן האיכות עם בת הזוג, והתחרטו שבזבזו כל כך הרבה מחייהם על פרנסה וקריירה. היו גם נשים שהתחרטו על כך, אבל רב הנשים בהן ברוני טיפלה לא היו המפרנסות העיקריות בבית.

3. הלוואי והיה לי את האומץ לבטא את הרגשות שלי אנשים רבים הדחיקו את הרגשות שלהם בשביל לחיות בשלום עם אחרים. כתוצאה מכך, הם נאלצו להתפשר על חיים בינוניים ולא זכו להיות כל מה שהם יכלו להיות. הרבה מהם חלו כתוצאה מהמרירות והטינה שהם פיתחו בשל כך.

4. הלוואי והייתי נשאר בקשר עם החברים שלי רבים מהם לא הבינו את היתרונות של שמירה על קשר עם חברים ותיקים עד לשבועות האחרונים של חייהם, ואז לא תמיד יכלו לחדש את הקשרים הללו. הם היו כל כך מרוכזים בחייהם שלהם, עד שהם נתנו לחברויות ישנות וחזקות להתאדות לאורך השנים. כולם מתגעגעים לחברים שלהם כשהם עומדים למות.

5. הלוואי והייתי נותן לעצמי להיות מאושר יותר ברוני הופתעה ממספר האנשים שציינו את החרטה הזו. הרבה מהם לא הבינו עד מותם שאושר הוא בחירה. הם היו תקועים בהרגלים ישנים ופחדו משינוי, וזה גרם להם להעמיד פנים בפני הסביבה ובפני עצמם שהם היו מסופקים, כשלמעשה בתוך תוכם הם רצו לצחוק מהלב ולהכניס לחייהם קצת רוח שטות. הדבר הזה השפיע על מצבם הנפשי וגם הבריאותי.

תרגיל מעניין (ואף מעט פרובוקטיבי) היה להזמין אתכם לחשוב על מה אתם הייתם מתחרטים אילו היה זה יומכם האחרון. אך במקום זה, אני מזמין אתכם לחשוב מה אתם יכולים לעשות היום אחרת, כדי לחיות את החיים שאתם רוצים כדי שלא תצטרכו להתחרט בדיעבד.

ספרות מומלצת

Top Five Regrets / Bronnie Ware
מסעות אל המוות הטוב / ציקי בן שחר

שתף באמצעות
דילוג לתוכן