טלפתיה

טלפתיה סיקרנה את המין האנושי עוד משחר ההיסטוריה. לאורך השנים חוקרים, מדענים וגורמים צבאיים ביקשו לבדוק האם היא קיימת וכיצד ניתן לנצל אותה לצרכים שונים. כמי שבחר להיות אמן חושים, אני נשאל שאלות רבות לגבי הנושא ולכן החלטתי להקדיש את המאמר הנוכחי לתחום המרתק והאזוטרי הזה.

מה זה טלפתיה?

טלפתיה היא מושג מתחום הפאראפסיכולוגיה והיא מתארת תופעה שבה ניתן לבצע תהליך של קריאת מחשבות של אדם אחר. ולמרות מחקרים רבים שבוצעו בתחום לאורך השנים, עד היום לא הושגה הוכחה חותכת לקיומה. מבחינה נוירולוגית הדבר כביכול אינו אפשרי מאחר והמוח האנושי פועל באמצעות אימפולסים חשמליים ומוליכים כימיים ואלו אינם משדרים אותות אל מחוץ לגוף.

מבחן זנר

אחד מהמחקרים הידועים שביקשו לבדוק האם טלפתיה אכן קיימת, היה המחקר של הפסיכולוג קארל זנר בשנות ה-30 של המאה הקודמת. קארל יצר חפיסת קלפים שמורכבת מ-25 קלפים ושעל כל קלף מצויר אחד מחמישה סמלים, כך שכל סמל חוזר על עצמו 5 פעמים. הסמלים על הקלפים היו עיגול, פלוס, קווים מעגליים, ריבוע וכוכב. קארל ביקש משני נסיינים להתמקם בשני חדרים שונים כשאין להם שום יכולת לתקשר אחד עם השני.

לנסיין הראשון ניתנה חפיסת הקלפים והוא התבקש להרים בכל פעם קלף מראש החפיסה, להסתכל עליו ולחשוב על הסמל שמופיע בו. הנסיין השני ניסה "לקרוא את מחשבותיו" של הנסיין הראשון ולדעת בכל פעם מהו הסמל שמופיע על הקלף. כדי למנוע מניפולציות בסדר הקלפים, הוחלט להשתמש במכונה שתערבב את הקלפים באופן אוטומטי ולא בידיים אנושיות.

למרות הצלחה מסוימת, קארל ושותפיו למחקר קיבלו ביקורות נוקבות על המתודולוגיות שבהן הם השתמשו, כולל על העובדה שהם בחרו להשתמש במחקר בחפיסת קלפים המזוהה עם קוסמים ונוכלים. עשרות שנים אחר כך, הקוסם והמדען ג'יימס רנדי שהיה ידוע בחשיפת מתחזים, שיחזר את הניסוי בתוכנית טלוויזיה עם אדם שטען שהוא "קורא מחשבות".

ג'יימס השתמש הפעם בחפיסה של 250 קלפים ו"קורא המחשבות" צדק בסך הכל ב50 פעמים, שהם 20%. זה אגב המספר הצפוי בניחוש שכולו רנדומלי לחלוטין.

טלפתיה בתנ"ך

בספרי התנ"ך השונים מתוארות מספר סיטואציות שמתארות, כביכול, תהליכים טלפתיים.

מבין מספר דוגמאות, בחרתי לציין שתי דוגמאות שמתארות תהליך טלפתי בין משה הנביא לבין האל עצמו:

1. בספר שמות, פרק ד', פסוק י"ח, משה פונה אל חותנו יתרו ואומר לו שהוא מתכנן לחזור למצרים – 'ויאמר לו אלכה נא ואשובה אל אחי אשר במצרים'. אולם רק בפסוק הבא אלוהים פונה למשה ואומר לו לשוב למצרים – 'לך שוב מצרים'. האם משה ידע מראש מה אלוהים עומד לצוות עליו?

2. בספר שמות, פרק ט"ז, פסוק ח', משה אומר לבני ישראל שאלוהים ייתן להם לאכול בשר ולחם –  'בתת ה' לכם בערב בשר לאכול ולחם בבוקר לשבוע'. אולם רק 3 פסוקים אחר כך אלוהים אומר למשה מה הוא מתכוון לתת לבני ישראל לאכול – 'וידבר ה' אל משה לאמור: שמעתי את תלונות בני ישראל. דבר אליהם לאמור: בין הערביים תאכלו בשר ובבוקר תשבעו לחם'. האם משה ידע מראש מה אלוהים מתכוון לתת לבני ישראל לאכול?

מופע טלפתיה

טלפתיה או קריאת מחשבות ככל הנראה אינה קיימת. לפחות לא במובן שבו אנחנו מתכוונים כשאנחנו אומרים 'טלפתיה'. ולכן, בינתיים, נאלץ להסתפק בדבר הכי קרוב לשם – מופע טלפתיה. מופע טלפתיה הוא מופע שבו אמן טלפתיה מבצע הדגמה של קריאת מחשבות. ומאחר ועד היום לא הושגה הוכחה חותכת לקיומה של תופעת הטלפתיה, מה שאותם אמנים עושים זה להשתמש בחמשת החושים שלהם כדי לתת את ההרגשה שיש להם חוש שישי, חוש טלפתי.

המופע של אמן הטלפתיה איציק מרקו

כאמן חושים המופיע ומרצה בארץ ובחו"ל, קיימתי מאות הופעות בהן ביצעתי אלפי הדגמות טלפתיה. הראיתי כיצד אני מסוגל "לקרוא את המחשבות" של הקהל ולדעת על איזה שם, מילה או מספר הם חושבים, איך אני יודע לזהות מי מנסה לשקר או להסתיר ממני מידע ואפילו חשפתי בפני הקהל קצת מהשיטות שבהן אני משתמש.

מופע הטלפתיה שלי הוא מופע בידור חוויתי, אינטראקטיבי, שנון, סוחף ומלא בהומור, והקהל כולו לוקח חלק והופך לשותף פעיל בחוויה. אז אם יש לכם אירוע חברה עם מאות משתתפים כמו יום עיון או ערב גיבוש, או אירוע משפחתי אינטימי ומצומצם כמו יום הולדת או חוג בית, אני אשמח להראות גם לכם את הדבר הכי קרוב שתראו לטלפתיה. לפרטים נוספים ולקבלת הצעת מחיר אטרקטיבית להופעה של אמן טלפתיה

שתף באמצעות
דילוג לתוכן